Porady dotyczące kupowania

Witajcie.

Od kilku dobrych latek pracuje w branży spożywczej, z przewagą działu mięso i wędliny. Stąd jako ekspedientka posiadam wiedzę, którą chce wam przedstawić.


Słyszeliście zapewne aferę sprzed kilku lat dotyczącą jakiegoś marketu i płynu do naczyń stosowanego przy surowym mięsie? Kto o tym nie słyszał? Ale szczerze powiedziawszy, w każdej takiej historii istnieje ziarenko prawdy...



Mięso wieprzowe, wołowe, drób



Mięso uważa się za świeże przez 72 godziny od uboju.

Utrzymane w czystości lady, blaty i fartuchy ekspedientek to z pewnością najlepsza wizytówka. W sklepie należy zwrócić uwagę, czy drób jest oddzielony od pozostałych rodzajów mięsa, aby uniknąć ryzyka przenoszenia salmonelli. Podczas porcjowania i ważenia sprzedawcy powinni używać rękawic. Dobrze jest także wiedzieć, kto dostarcza sprzedawane mięso. Uzyskanie takiej informacji daje pewność, iż istnieje kontrola jakości. 
 
Mięso poprzecinane drobnymi warstwami tłuszczu będzie bardziej aromatyczne. Nie powinno być go jednak zbyt dużo. Tłuszcz ma być biały i jędrny (w przypadku wieprzowiny) lub żółtawy (wołowina).

Najczęściej towar widzimy w ladzie, możemy go obejrzeć z każdej strony. Ale ważne, by towar nie straszył zielonkawym lub szarawym odcieniem, suchą powierzchnią i zapachem. Pełnowartościowe mięso ma jasnoróżową barwę, swoisty zapach mięsa, nie ma zmian na powierzchni, takich jak naloty, odbarwienia czy lepkości. Dobre mięso rozpoznajemy po zapachu - ma neutralną lub lekko kwaskową woń. W żadnym razie nie może pachnieć stęchlizną.

Świeże mięsko można mrozić nawet do 6 miesięcy, ale nigdy nie dopuszczamy do ponownego mrożenia, gdyż wpływa to na rozwój bakterii i mięsko szybciej się psuje.

Zazwyczaj w sklepie można poprosić o zmielenie mięska, ale tu pojawia się pewna przeszkoda, gdy ekspedientka proponuje nam już gotowe mielone. Ja szczerze powiedziawszy dziesięć razy się zastanawiam przed kupnem takiego mięsa. A przyczyn jest kilka: w takiej misce z mielońcem znajdziemy wszystko: ścinki, różne rodzaje mięsa, tłuszcz, wodę, kolagen, nie mówiąc już o tym, kiedy to mięso przyjechało do sklepu. Z rozmów z klientami wiem, iż niektóre sklepiki stosują pewną sztuczkę w postaci gotowego mielonego już przyprawionego. I tu pojawia się moje pytanie, co było z tym mięsem nie tak, że zostało posolone i wpycha się je ludziom????????? Uważajmy zatem na takie zabiegi w sklepach, bo nie wróży to nic dobrego.

Uwagę zwrócić należy również na zapach drobiu, gdyż mimo tego, że jest on specyficzny, nie powinien dominować nam w nozdrzach. Kolor drobiu powinien być bladoróżowy.

Powierzchnia mięsa wołowego powinna być lekko wilgotna i matowa, mięso winno być sprężyste (odkształcać się po naciśnięciu). Mięso nie powinno być zbyt miękkie ani leżeć we własnym soku. Dobrej jakości kawałek wołowego pochodzący z młodej sztuki mięsa charakteryzuje się jasnoczerwoną barwą (krwawe wybroczyny są dyskwalifikujące), tłuszcz jest zaś jędrny i jest jasnokremowy. Należy bezwzględnie unikać mięsa, które jest ciemnoczerwone, ma ciemnożółty tłuszcz - takie pochodzi ze starych zwierząt i wydaje się po prostu do wyrzucenia. Dłuższe przechowywanie nieosłoniętego mięsa powoduje szybsze utlenianie barwnika, co doprowadza do wyraźnego ściemnia powierzchni mięsa.



Polecam pozaglądać w niżej podane linki:
http://ekotarg.pl/artykul/ile_miesa_jest_w_miesie_poznaj_najwazniejsze_prawdy.,342
http://www.medigo.pl/zdrowa-zywnosc-diety/smaczne-mieso-to-swieze-mieso
http://www.smakiwroclawia.pl/artykuly/679/O-sztuce-kupowania-miesa-przed-stu-i-wiecej-laty
http://mordarski.blog.onet.pl/Kupowanie-miesa,2,ID244965916,n
http://palcelizac.gazeta.pl/palcelizac/1,110783,9780328,Warto_wiedziec__Krotki_przewodnik_po_miesie.html
http://kuchnia.wp.pl/zyj-zdrowo/health/1027/1/1/dobre-mieso-czyli-jakie-.html




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz